עבודה בחו”ל

עבודה בחו"ל

חושבים על עבודה בחול? שמעתם על החברים שמצליחים לעשות כסף רב מעבר לים? שוקלים לנסוע אבל יש חששות? לאן? איך? מתי? לפניכם מידע חשוב לאלה מכם השוקלים לנסוע כדי להרוויח כסף.
ישנן שמועות רבות על עבודות שונות בחו”ל אך השאלה העיקרית היא בדרך כלל – “האמנם עושים הרבה כסף בזמן קצר?” בסופו של דבר, כנראה שאין תשובה חד משמעית לגבי גובה השכר אך בכל מקרה מדובר בסכומים הגבוהים משמעותית מהמשכורות המצויות בארצנו. כנראה ששאלת גובה הסכומים אותם בחו”ל תלויה קודם כל באדם שמחפש עבודה בחול.

איזה עבודות בחו”ל ניתן למצוא?

העבודות בחול לצעירים שונה מארץ לארץ או מאזור לאזור מתחלקות בעיקרן ל:
• עבודות פזיות: הובלות, דיג באלסקה, אבטחה, , קידוחי נפט וכדומה
• עבודות בחול במכירות: מכירת דברים שונים בדוכנים בקניונים, מכירה באוטו גלידה, סוכני נדל”ן, מכירת ציורים וכדומה
• עבודות בחול עם ילדים: בייביסיטר במיוחד למשפחות יהודיות בחו”ל, הדרכות שונות
• עבודות שונות: ניקיון, מלצרות וכדומה

איך לבחור עבודה בחול מתאמיה לכם?

לכל עבודה יש אופי משלה. בדרך כלל המשותף לעבודות השונות בחו”ל הוא הפוטנציאל הכספי הגדול שנובע גם מהפרשי ערכי המטבע בין המדינות בהן עובדים לבין ערך השקל בארצנו הקטנה וגם מאופי העבודה המאפשר להרוויח סכומים גדולים בזמן קצר.
בבחירת העבודה כדאי לוותר על אפשרויות עבודה בחול שאינן רלוונטיות אליכם ולגבי הצעות שנראות לכם צריך לבדוק אותן לעומק. בשלב זה כדאי לדבר עם אנשים שונים שעבדו בתחום בעבר. יתכן שתקבלו אינפורמציות שונות מאנשים שעבדו באותו מקום בחול. הדבר יעזור לכם על מנת לקבל התרשמויות שונות ונקודות מבט נוספות.

על חברות שמציעות עבודה בחול

ישנן חברות ישראליות או זרות שמציעות עבודה בחול. חלק מהחברות שמספקות לכם את ההכשרה, מוצרים, עוזרת בארגון המגורים ועוד. בכל תחום יש עשרות חברות שיציעו לכם עבודה וישמחו להעסיק אתכם אך…איך יודעים באיזו חברה כדאי, נחמד ומשתלם לעבוד?
הדבר החשוב ביותר בבירור בין החברות בתחום שבחרתם הוא לא להתפתות להצעה הראשונה שתקבלו, מפתה ככל שתהיה. מומלץ בחום להתקשר לפחות לשלושה ארבעה מעסיקים וחברות שונות העובדים באותה מדינה ובאותו תחום בהם אתם מתעניינים, על מנת להבין מה נהוג להציע.
בשיחות אלה גם מקבלים רושם ראשוני על החברה ולכן רצוי להתרשם מכמה שיותר חברות. מדובר על החלטה די חשובה ולכן שווה להשקיע קצת ולקבל אותה באופן נכון.

דברים שמומלץ לבדוק בחברות שמציעות עבודה בחו”ל

רשמו לכם מספר שאלות לכל חברה, כמו כן כדאי לרשום גם את התשובות שתקבלו בצורה מסודרת. לאחר מכן השוו ביניהן:

• האם החברה משתתפת בחלק מעלות כרטיס הטיסה?
• מהו שכר הדירה הנהוג באזור?
• האם תחויבו בשכר הדירה או בהוצאות הנלוות (נסיעות, דלק וכו´) לפני קבלת המשכורת הראשונה?
• אחת לכמה זמן מתקבלת המשכורת?
• מהו וותק החברה במדינה בה היא עובדת?
• מהי ההכשרה אותה נותנת החברה לפני תחילת העבודה?
• מהו השכר המוצע? (וזו הרי השאלה העיקרית!). פעמים רבות השכר מוצע כאחוזים מהמכירות (לדוגמא בקניונים שונים האחוזים נעים לרוב בין 15 ל – 30 אחוז, תלוי במוצר) ורצוי לברר נושא זה מראש. לעתים חברה מסוימת תהיה עדיפה למרות האחוזים הנמוכים אותם היא מציעה, מאחר והמוצר עצמו אותו היא מוכרת יקר משמעותית ממוצריהם של חברות אחרות ולכן למרות האחוזים ה”נשמעים” יחסית נמוכים עדיין השכר המתקבל יהיה גבוה יותר. חברות רבות מציעות בנוסף לאחוזים “שכר בסיס” על מנת לוודא שהעובד משתכר כראוי ללא סיכון.
• מומלץ לוודא מה קורה מרגע הנחיתה. האם החברה מציעה איסוף משדה התעופה? כמה ימים יעברו עד אשר תתחילו לעבוד באופן שוטף?
• רצוי לבקש לדבר עם עובדים אחרים (אל תתביישו!) שעבדו בחברה בעבר על מנת לשמוע יותר פרטים מגורם שלישי לגבי החברה.
• כדאי לבדוק מהם תנאי הדיור שהחברה מציעה לכם – כיום ישנן חברות המספקות מגורים ברמה גבוהה ביותר. חשוב לוודא את קיומם של הדברים הבסיסיים (מטבח מאובזר, מכונת כביסה, חימום/קירור וכו´) ובנוסף לשאול כמה אנשים ישנים בכל חדר (נושא הצפיפות חשוב גם כן). דברים נוספים אותם יש לבדוק הם המיקום של הדירה עצמה, מרחקה ממקום העבודה והאם תקבלו רכב מהחברה לצורך נסיעות אלו.